# Anhörigtips gällande dryck
Author: Eda

Som ni kanske läste i artiklarna om ”Karin” i Expressens reportage från januari 2017 skrivna av Anna Bäsén, så är det ingen självklarhet att boende på äldreboenden får den dryck de behöver.  
   
På min mammas äldreboende serverades inte dryck spontant, fastän hon var dement och inte klarade av att larma om hon var törstig, jag kom därför på att tejpa en inplastad papperslapp på såväl bordet bredvid hennes rullstol som på bordet bredvid hennes säng, där det stod att hon alltid skulle ha dryck framställd. Det fungerade faktiskt!   
Hade jag istället pratat med personalen hade det inte fungerat eftersom personalen växlade och det ofta kom tillfälliga vikarier.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Vilket bra tips, tack 🌺

## Comment 2
Author: Aleya

Väldigt klokt.

## Comment 3
Author: Magi-cat

Väldigt bra tips! 🌺 Kan väl tillägga att det är bra om personalen också initierar att den gamla dricker ur glaset, men det underlättar förstås att komma ihåg när lappen finns där.

Det var något som jag reagerade på när jag hade en äldre anhörig på demensboende, att det inte ens under varma dagar delades ut extra vatten. De dementa ber ju inte om det själva.

## Comment 4
Author: Eda

Vid närmare eftertanke tror jag att den bästa texten skulle vara: ”Här skall alltid stå en dryck” eller ”Doktorn säger att här skall det alltid stå en dryck”.   
  
Detta beroende att om det kommer in en av personalen kanske personen med demens inte är törstig just då, läser på lappen och säger ”Jag vill inte ha någon dryck, ta bort glaset.”
