# Anders Hansen om coronaångest
Author: Magi-cat

Anders Hansen är hjärnforskare och känd författare av bl.a. böcker som "Skärmhjärnan" och "Hjärnstark".

I länken nedan kan vi läsa om hans tankar runt livet under krisen och vad vi kan göra för att inte drabbas av "infodemi", ångest och hamstring av toapapper. 

I pandemins fotspår har följt ryktesspridning. Det är viktigt och djupt rotat i oss att söka information om en smitta, men aldrig någonsin förr har även skadlig information i form av spridning av falska rykten kunnat nå så många.  
Därför gäller det att sortera noga och hålla sig till säkra källor.

"**Så hur ska **vi göra för att tygla den ångesten? Själv jobbar jag delvis hemifrån och har bestämt mig för att bara titta på nyheterna två gånger per dag och uteslutande lyssna på de experter som arbetat hela sina yrkesliv med att bekämpa infektionssjukdomar."

Och: Vi kommer att ta oss igenom detta!

[https://esvd.svd.se/1001/Svenska-Dagbladet/289721/2020-03-20/12666557/Anders-Hansen-Vi-kommer-att-ta-oss-igenom-det-har](https://esvd.svd.se/1001/Svenska-Dagbladet/289721/2020-03-20/12666557/Anders-Hansen-Vi-kommer-att-ta-oss-igenom-det-har)

## Comment 1
Author: Carmarino

Låst artikel som man måste ha konto för att kunna läsa. 😕

## Comment 2
Author: Magi-cat

Men vad synd, jag kan läsa den! (Jag har inget konto.)

## Comment 3
Author: beem

Jag kan inte heller  läsa den.

#2 Du kanske har konto på någon annan tidning, Vissa tidningar kan man då också läsa, Så var det i vår lokaltdning + några andra tidningar.  Efter nya ägare går det dock inte.
