# Hunden Lovis - årets djurhjälte
Author: Magi-cat

Hunden Lovis får pris på Svenska hjältar-galan!

Lovis har gått utbildning till besökshund.

"– En besökshund kan jobba mot äldre, unga och funktionshindrade, ge stöd och uppmuntran och motivera människor att aktivera sig och vara sociala. Tillsammans är vi ett team men Lovis gör det största jobbet, säger Maria."

Lovis besöker ett äldreboende där hon är efterlängtad av de äldre. Bl.a. skapar hon ett lugn hos oroliga och nedstämda, ett lugn som kan hålla i sig hela dagen.

Lovis kan även hjälpa till att träna rörelse och balans och förstås får de boende kännas värme och trygghet från hunden. En hund, ett djur, kan nå fram där ingen annan gör det.

"Forskning visar att äldre som träffar en hund eller något annat djur utsöndrar hormonet oxytocin som ger välbehag. Andra effekter kan vara lägre blodtryck och mindre värk, stress och oro."


 Mycket bra, mer terapihundar/katter i vården! (min synpunkt)


https://www.aftonbladet.se/svenskahjaltar/a/rEVK6K/hunden-lovis-sprider-gladje-pa-aldreboenden--prisas-som-arets-djurhja

## Comment 1
Author: Magi-cat

Om oxytocin:

https://hjarnan.ifokus.se/discussion/1479222/oxytocin

## Comment 2
Author: Maria

Såg henne på TV.

Värdig vinnare 🙂

## Comment 3
Author: DesK

Såg henne också 😍 Så fin och värdig vinnare 😍🐕

## Comment 4
Author: Magi-cat

Ja, man blir så glad.  😻🐕‍🦺

## Comment 5
Author: Niklas

De borde ha mer av sånt både på äldreboenden och i skolor. Självklart på sätt som tar hänsyn till exempelvis allergiker. 

Jag har länge tänkt att **äldreboenden och förskolor ofta borde byggas samtidigt** och sitta ihop så att det finns en gemensam del i mitten och åtskilda delar utanför. Barnen skulle älska uppmärksamheten från de äldre och de äldre skulle tycka om att få sällskap av barnen och se dem leka. Det skulle säkert göra det lättare för förskolepersonalen att hinna med barnen i stora grupper. De äldre kan trösta och svara på frågor lika bra som personalen.

## Comment 6
Author: DesK

#5 Niklas, instämmer helt med dig! 👍👍👍

## Comment 7
Author: Niklas

Det har alltid känts så självklart att jag inte förstår varför det inte är vanligt. Personligen är jag helt övertygad om att det skulle öka kvalitén på båda gruppernas liv och att de äldre säkert skulle leva längre och friskare om de bodde på det viset. De kan göra utflykter tillsammans också. Många äldre är pigga och vill gärna aktivera sig. Perfekt för skolpersonalen som får hjälp av fler ögon, öron och händer.

## Comment 8
Author: DesK

Det hade ju verkligen varit en win-win-situation 😊

## Comment 9
Author: Magi-cat

Verkligen, en strålande idé!

Har för mig att det finns något enstaka boende där man tänkt så, vilket fick kritik när coronan kom, tyvärr. (Det är ju omöjligt att planera det dagliga livet efter svårförutsebara katastrofer.)

När jag blir gammal och orkar mindre så vill jag bo på ett sådant ställe.#5. Då skulle jag sitta där och läsa sagor för barnen hela dagarna. 🤗💝🙂📚 Bra och hälsosamt för alla.

Den här modellen *kostar* inte mer, den *ger* mer, det är jag säker på.

Gärna förstås med hundar och katter också. 🙂

## Comment 10
Author: Eda

Vad roligt att höra att en besökshund får pris på Svenska hjältar-galan!
Hundar kan verkligen  göra fantastisk nytta såväl som besökshundar, ledarhundar, sökarhunder och mycket annat! 💗🐶💗

## Comment 11
Author: Niklas

**Helleborusskolan i Täby** har ett eget hunddagis. Det är bra för personalen, som kan ta med hunden till jobbet, för barnen som kan gå dit ibland och mysa, och för den som ansvarar för dagiset och älskar hundar.

## Comment 12
Author: Eda

Jag tycker också att terapidjur är mycket bra! På min mammas demensboende fanns det en besökshund som spred mycket glädje. 

I min blogg har jag nu skrivit om *Besökshundar i vården*.
I många länder t.ex. i Storbritannien är det mycket vanligt med volontärer som utan lön med sin egen hund eller katt besöker sjukhus, vårdhem, fängelser, specialskolor och hospices. I en artikel från 2013 läste jag att cirka 4 500 hundar samt 108 katter besökte 130 000 människor varje vecka.

I Sverige är det vanligt med utbildade besökshundsteam där hund med förare, efter kontroll att hunden är lämplig, får en gemensam utbildning. Till de flesta besökshundskurser krävs av den sökande gymnasiekompetens och datorkunskap eftersom en del av utbildningen sker på distans. Om var det finns utbildningar, kostnader m.m. samt länkar till Youtubefilmer med bl.a. hunden Lovis och länkar till böcker som handlar om djur i vården.

**Länk till mitt blogginlägg:** https://handikapptips.wordpress.com/2022/02/08/besokshundar-i-varden/
