# Tröttar distansjobb ut våra hjärnor?
Author: Magi-cat

Det här var en intressant rapport och en del infallsvinklar som i alla fall inte jag tänkt på förut.

Utgångsläget är att vi lever i en tid av kriser och Arbetshälsoinstitutet har studerat hur coronapandemin och kriget i Ukraina har påverkat Finlands arbetsliv.

Under pandemin  var det en bra lösning att jobba på distans, det var en undantagstid.

"– Till en början var det en mycket bra lösning att jobba på distans eftersom man då själv kunde fatta beslut över när man jobbar och vad man jobbar med. Man hade en möjlighet att bättre kombinera arbetet med sin fritid och familjen"

Men när distansjobbandet fortsatte märkte Arbetshälsoinstitutets forskare att det kan bli tröttande att bara arbeta på distans.

Det här tror jag är viktigt och tänkvärt. Vi kommunicerar inte bara med ord:

"– Man kan ju förstå att det är utmattande om man hela dagen sitter framför rutan i möte efter möte utan att träffa folk. Det beror delvis till exempel på att hjärnan när vi träffar människor söker tecken i hela kroppen. Vi kommunicerar inte bara med ord. Men när vi sitter framför rutan ser vi inte allt det övriga. Det tröttar ut hjärnan,"

Samhörighetskänslan är också viktig och den måste man försöka bevara även om många jobbar på distans.

"– Den är mycket viktig eftersom den gör att folk mår bättre på jobbet och bidrar till att folk lär sig nya saker tillsammans, är innovativa och kan njuta av sitt jobb. Den hjälper oss att tillsammans trots den stora osäkerheten se möjligheter i framtiden och försöka lösa hur vi i våra arbetsgemenskaper kan hitta vägar till en bra framtid."

Vi kan även aktivt försöka tänka på hur atmosfären ska vara så bra som möjligt på jobbet. Man får kanske tänka lite extra på hur man skapar gemenskap när man jobbar på distans?

Lite konkret:

"Därför uppmuntrar Sinimaaria Ranki alla att besöka kontoret allt emellanåt för att träffa folk och få glädje av det. Ett annat tips är att beakta så kallad kognitiv ergonomi: Man ska ta pauser mellan möten, röra på sig under dagen och ta hand om sitt välmående."

https://svenska.yle.fi/a/7-10026405

*bild från pixabay.com*

## Comment 1
Author: Magi-cat

Jag spånar vidare lite ...

Distansjobbande tycker jag är ett jättestort framsteg som sparar massor med tid och energi. Det är väldigt viktigt att den möjligheten finns och bibehålls.

Det gäller bara att hålla en viss balans. Nackdelarna kan just vara som det där att kommunikation är så mycket mer än ord som yttras och att man missar mycket om det blir överdrivet mycket distansmöten. De bör hållas korta.

Det sociala likaså. Vi behöver träffas och umgås, "atmosfären" på arbetsplatsen.

Vilka fler för - nackdelar finns det, med fokus på hjärnan?

## Comment 2
Author: Pyttelite

#1: Distansmöten kan ge en personligare kontakt jämfört med möten på plats.

Andra personer får vara i centrum.

## Comment 3
Author: Lona

Jag tror att den tydliga "gränsen" mellan jobb och fritid kan vara viktig. "Nu går jag hemifrån ->tar mig till jobbet ->kommer till jobbet" och tvärtom. Under tiden hinner man ställa om sig, släppa det som är irrelevant och förbereda sig för nästa moment. Man kan väl iofs göra någon slags ritual även om man jobbar hemifrån men det blir inte riktigt samma sak.

Förhoppningsvis kommer vi att kunna kombinera båda metoderna på ett effektivt och smidigt sätt för att få ut fördelarna med båda utan att få med för mycket nackdelar. Framför allt att många arbeten kan vara betydligt flexiblare och bättre anpassade för varje individ.

## Comment 4
Author: Niklas

Jag tycker det är **viktigt** att man, om man jobbar mycket på distans och sitter i möten, har **bra utrustning** för det. Eftersom det är viktigt att uppfatta små signaler när vi kommunicerar med andra människor är en stor skarp skärm och bra ljud viktigt. Alternativt kan man sitta nära en mindre skärm förutsatt att den är av väldigt bra kvalitet.

Sen tror jag att distansmötens påverkan varierar stort beroende på **hur många** vi möter och hur **väl vi känner** personerna i verkligheten. Känner vi dem bra spelar säkert ljud och bild mindre roll på kort sikt. Är det några **få deltagare** i varje möte får var och en större plats på skärmen och det blir lättare att se **nyanser**. Massmöten med tvåvägskommunikation tror jag är värdelöst på distans.

## Comment 5
Author: Magi-cat

En risk (om man ser det så) är att gränserna suddas ut mellan jobb och egen tid. Många känner att de liksom aldrig loggar ut.

"– Organisationer borde se till att anställda inte förväntas vara tillgängliga efter arbetstiden. Och på individnivå är det viktigt att man skulle förstå de olika rollerna och vilken betydelse de olika plattformarna spelar i våra liv.

Kan det finnas ett samband med ökad utbrändhet och depression, särskilt bland yngre kvinnor, och den otydliga gränsdragningen mellan jobb och fritid?

– Ja, jag tycker absolut att det kan finnas ett samband, särskilt som många yngre kvinnor har de här jobben som tar plats särskilt på sociala medier. Så det är ofta svårt att dra gränserna mellan jobb och fritid."

https://svenska.yle.fi/a/7-10027213

## Comment 6
Author: Magi-cat

I ett forskningsprojekt vid Umeå Universitet ska man titta närmare på effekterna av hybridarbete (kombinationen av distansarbete och kontorsarbete) och hur det påverkar hälsa, produktivitet och arbetsmiljö,

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vasternorrland/jobba-hemifran-och-pa-jobbet-forskningsprojekt-ska-studera-hybridarbetet

## Comment 7
Author: johan

Skulle vilja lägga till två frågor som jag önskar man titta på. 

Hur påverkar pendlande en negativt i form av stress och sjukdomar och onödig tid?

Hur stor variation är det från individ till individ? 


Personligen har jag mycket svårt att hitta något stort värde i att vara på kontoret. När jag vill ha social sällskap försöker jag hellre boka en lunch med någon. 

Jag har jobbat hemifrån senare 8 åren. Har bra utrustning hemma. Tycker det är bättre på alla sätt för hela familjen att ha den möjligheten.

## Comment 8
Author: Magi-cat

Det är inte bara fördelar med distansarbete och det passar inte alla alltid. 

Den här personen kände att arbetsklimatet blev förändrat och valde att sluta. 

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vasterbotten/distansarbetet-fick-katarina-att-saga-upp-sig

## Comment 9
Author: Pyttelite

Hur mycket tröttas inte hjärnorna ut genom att vara på kontor och sitta i publika transporter.

Har ingen gjort en studie på det?

## Comment 10
Author: Magi-cat

#7 Det finns säkert väldigt stora individuella variationer och väldigt många varierande. faktorer man skulle kunna titta på, som alltid när det gäller människor.

.

En del som har just hybridarbete har upplevt att kontorsmiljön "på plats" har blivit sämre och att arbetsmiljö har åsidosatts. Så det finns så klart hur många varianter som helst att titta på.

## Comment 11
Author: johan

Det är just dom individuella skillnaderna jag tänker mest på. Min hypotes hade varit att det hälften mår bättre av hemma och andra hälften mår bättre av ett mer fysiskt socialt sammanhang och att fysiskt förflytta sig hemifrån. 

Så ett homogent snitt skulle jag gissa är meningslöst. 

Som jag tolkar rapporter från USA verkar det också vara stora i skillnader i hur olika åldersgrupper trivs med detta. 

Äldre tolkar självklart det som att unga är lata och försöker undvika jobb. Men det är väl som det alltid varit när äldre recenserar yngre. Inget nytt på den fronten. 

Ett mirakel att ekonomin växer och vi blir mer produktiva för varje generation om man skulle tro dessa åsikter.

## Comment 12
Author: Magi-cat

#11 **Äldre tolkar självklart det som att unga är lata och försöker undvika jobb**

Va? Äsch vilka generaliseringar! 😮 Det blir faktiskt INGENTING bättre av! 

Självklart finns det massor av gamlingar som är jätteglada åt distans/hybridarbetet!

Att forskning bedrivs betyder inte att något är dåligt, utan att man behöver titta på olika faktorer och konsekvenser och förhoppningsvis få ut det bästa av möjligheterna! Oavsett ålder!

## Comment 13
Author: Lona

#9: Beror nog också på vad som räknas som "kontor". Eget rum, möjligen delat med en kollega, eller ett helt kontorslandskap? (Mår *någon* bättre i ett kontorslandskap än i mindre arbetsrum?)

## Comment 14
Author: Lona

Att kunna välja arbetstider själv borde *för de flesta* vara positivt, vare sig man jobbar hemifrån eller inte.
Det var guld värt att ha nästan helt fria arbetstider när jag jobbade. Förutom några fasta möten varje vecka så var det ok att vara på jobbet i princip när som helst. 👍
(Vilket förstås märktes ännu mer för mig som bara arbetade 50%.)

## Comment 15
Author: Magi-cat

#13 Kontorslandskap har det också forskats på.

https://www.su.se/forskning/kontorslandskap-hur-p%C3%A5verkar-det-oss-1.133026

https://www.diva-portal.org/smash/get/diva2:1675527/FULLTEXT01.pdf

## Comment 16
Author: Magi-cat

#14 Det låter toppen! En större flexibilitet är säkert önskvärt för de flesta, gissar jag. 🙂

## Comment 17
Author: johan

Jag har aldrig under 25 år haft en arbetsplats där man haft kontor. Alltid öppna ytor eller rum där det suttit minst 4 personer. 

Men *hur* man jobbar på ett kontor tror jag också spelar minst lika stor roll som att jämföra hemma eller kontor. Hade jag haft ett eget rum på kontoret kanske jag hade haft helt andra åsikter. 

Men min största poäng är att jag inte riktigt tror en sådan här undersökning får så stort värde om man inte också bryter ner resultaten på fler grupper. T ex:
* Introvert / extrovert
* Typ av arbetsuppgift, t ex kräver ditt jobb djupt fokus och koncentration
* Hur ser din familjesituation ut och vilka andra är hemma samtidigt
* Hur många bor i ditt hushåll
* Hur ofta träffar du folk på lunch eller utanför arbetstid

Jag tror mina åsikter hade varit helt annorlunda om jag varit singel och bott i en liten lägenhet, jämfört med senaste 13 åren som varit fulla av dagistider, hämtningar, lämningar, egenföretagande eller som nu där majoriteten av alla möten ändå är via Teams. Eller om jag hade haft promenadavstånd till kontoret, istället för minst 50 min enkel resa med kollektivtrafik. 

Tror frågan är alldeles för mångfacetterad för att kunna besvaras med "folk mår bättre av att vara på kontor minst X dagar per vecka". Och det kanske är precis det rapporten kommer fram till, vad vet jag.

## Comment 18
Author: Magi-cat

#17 Ett av undersökningens syften verkar också vara att undersöka hur arbetsmiljön ska fungera så bra som möjligt.

Att det finns många faktorer att ta hänsyn till gäller precis varenda studie man gör där det gäller människors liv och leverne. Det är desto viktigare att bedriva sådan forskning, gärna över tid, med olika infallsvinklar och olika parametrar.

"**Tror frågan är alldeles för mångfacetterad för att kunna besvaras med "folk mår bättre av att vara på kontor minst X dagar per vecka". Och det kanske är precis det rapporten kommer fram till, vad vet jag**."

Du drar alldeles för snabba och svepande slutsatser utifrån väldigt lite information. Jag har visst förtroende för att ansvariga inte kommer att slå fast något så kategoriskt.

Du kan förslagsvisskicka in dina synpunkter till ansvariga för den forskning som planeras vid Umeå Universitet.

## Comment 19
Author: johan

> Jag har visst förtroende för att ansvariga inte kommer att slå fast något så kategoriskt.

Jag har 0 förtroende för att det inte är exakt det rubriken i media kommer skrika ut. Observera att jag inte påstår att forskningen kommer ha det som huvudsaklig poäng, men media kommer hitta den i en bisats på sidan 132 och göra en fet rubrik av. :)
