Olika knep för att somna snabbt och sova gott
Alla vet vi att sömnen är väldigt viktig och helst ska det vara en ostörd och lagom lång sömn. Får vi inte den kan det få alla möjliga ohyggliga följder, såsom sämre immunförsvar, sämre blodsockerbalans, risk för demenssjukdumor, sämre kognition och till råga på allt tar man sämre beslut om man sover för lite. Och blir överviktig. (Glömde jag något?)
Inte mycket till tröst för den som ligger där och kämpar med sömnen.
Men det finns ett och annat knep. Här är några som kan sammanfattas med att slappna av, rensa tankarna, tänk på ingenting, andas in och andas ut.
https://www.expressen.se/halsoliv/halsa/somn/guide-sa-somnar-du-snabbt-med-ratt-teknik/
Är det någon som vet något som fungerar?
bild från pixabay.com
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
- Redigerat 2020-12-11 11:22 av Magi-cat
Tidigare tråd om sömn:
https://hjarnan.ifokus.se/discussion/1478060/somnen-tvattar-hjarnan
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
Precis, sömn är ett av livets tre grundbultar:
God och regelbunden sömn.
Nyttiga och regelbundna matvanor.
Daglig motion, minst 30 minuter sammanlagt.
Än så länge har inte jag hittat det optimala knepet för att sova gott. Om någon gör det så var snälla och säg till. 🙂
Det finns mycket skrivet om sömn, om huru och hur länge man ska sova.
I "10 tips - Må bättre och lev 10 år längre" av prof. Bertil Marklund kan man läsa bl.a. om hur länge man bör sova varje natt.
För 10 år sedan visade en amerikansk studie att den otpimala sömnlängden är 7 timmar per dygn. Enligt densamma var det lika mycket förenat med risker att sova för länge som att sova för lite.
En svensk studie på 70 000 kvinnor visade ungefär detsamma. Dock, skriver Marklund, minskar sömnbehovet med åldern. Efter 60-årsåldern klarar man sig med 6 timmars sömn per natt. En ungdom kan däremot gärna sova 8 timmar.
Lyckas man få sig en tupplur på dagen är det bra, då löper man 40 % lägre risk att drabbas av allvarlig hjärt- kärlsjukdom enligt statistiken.
Några av Marklunds sömntips:
- Skaffa en bra rutin. Att lägga sig och vakna vid samma tid varje dag är befrämjande för god sömn.
- Vistas i dagsljus helst morgon och förmiddag. Det stärker den biologiska klockan.
- Motion är bra och stärker stressreducerande endorfiner. Men utövas inte just innan läggdags förstås …
- Trappa ner på aktiviteterna på kvällen. Lägg undan skärmen! Slappna av …
- Tänk på sovmiljön. Vädra sovrummet och se till att det är svalt, mörkt och tyst. Mörker ger signaler till hjärnan om att det är natt och stimulerar utsöndringen av Melatonin, sömnhormonet.
- Och förstås, koffein och alkohol kan störa sömnen. Koffein har en halveringstid i kroppen på 6-8 timmar.
Till slut: snarkning kan ge sömnapné (andningsuppehåll) och bör utredas. Det ger sämre sömn och ökar risken för sjukdomar och skador.
Källa:
Bertil Marklund: 10 tips - Må bättre och lev 10 år längre
Sov gott! 😎
"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen
#3: Bra tips!