Hjärnan iFokus

Hjärnan

Etiketter: övrigtinlärning
Läst 36 ggr
Magi-cat
3

Matematik - en konstform, säger matteprisets vinnare

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

SM-segraren i årets Skolornas mattetävling, Kevin Haagensen Strömberg från Tynnered, säger att matte är som en konstform, som musik.
"– När matematiken är vacker, får jag en positiv känsla. Och det är syftet för mig."

Han tycker att skolan ska lära eleverna att uppskatta matte, inte bara räkna en massa tal.

På frågan om varför ska man uppskatta matematik svarar han med ett leende:
"Varför ska man uppskatta musik?"

(kort klipp, ca 1 min)

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vast/kevin-18-ar-svensk-mastare-i-matte

Grattis till vinsten! 🙂🎹🎵

(bild från pixabay.com)


"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen

18-åriga Kevin Haagensen Strömberg från Tynnered var årets vinnare av Skolornas matematiktävling, eller matte-SM som det också kallas. Tävlingen där man på fem timmar ska redogöra för sex stycken matematiska påståenden så utförligt som möjligt. – När matematiken är vacker, får jag en positiv känsla. Och det är syftet för mig.
  • Redigerat 2022-01-31 18:32 av Magi-cat
Herveaux
2
#1

Wow, grattis Kevin! 🥳

Innan psykisk ohälsa satte käppar i hjulet för pluggandet tyckte jag matte var ett rätt så roligt ämne. Framförallt algebra.
Vi hade en helt underbar mattelärare i högstadiet. Dels tolererade hon inget stök på sina lektioner och dels var hon så duktig på att förklara och förenkla så att även de som hade svårt för matte kände att de hängde med. 🥰


// Harley

Magi-cat
2
#2

#1 En så duktig mattelärare är verkligen guld värd!🌷


"Freden måste komma först. Gör den inte det, min vän, kommer inget efter den."
💓 Sajtvärd på Fenomen, Hjärnan, Kulturtant, Oförklarade fenomen

Maleficum
2
#3

#1: Hade en sån mattelärare på Gymnasiet! Han var helt underbar! Bara hans närvaro höll ordning på lektionerna och man ville verkligen koncentrera sig och lära sig och han kunde förklara saker på alla möjliga sätt så alla förstod!
Hade en del humor också och på fysiken (hade honom i matte och fysik) så gjorde han alltid skoj experiment för att förklara hur saker funkar.

Efter att han gick i pension så hade han ändå några extra lektioner med oss för den andra matteläraren vi fick var inge bra på att förklara så ingen fatta någonting 😂 Verkligen dedikerad och älskade att lära ut!

Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu

Herveaux
2
#4

#3: Åh! 🧡 Vi hade våran fantastiska Eva i matte, fysik, kemi och biologi. Hon hade också en del humor och kunde verkligen bjuda på sig själv. Har ett par foton från vår skolbal där hon röjer loss med oss på dansgolvet, riktigt krutkärring. 😆


// Harley